Затягування ухвалення перспективного плану позбавить буковинські поселення урядових преференцій, а ОТГ все одно утворять централізовано з Києва

Затягування ухвалення перспективного плану позбавить буковинські поселення урядових преференцій, а ОТГ все одно утворять централізовано з Києва

20.09.2019, 09:47
Сьогодні у Чернівецькій області діє 35 об’єднаних територіальних громад

На затвердженні у ЦВК перебувають документи щодо утворення ще однієї громади. Після цього етап добровільного об’єднання завершується. І у 2020 році громади будуть об’єднані урядовим рішенням згідно з перспективними планами, які повинні бути затверджені ще до кінця цього року. У Чернівецькій області перспективний план ОТГ, який затвердив попередній уряд, охоплює поки що 94,5% території. Проте, фахівці сподіваються, що вже на найближчій сесії обласної ради доопрацьований варіант цього плану зі стовідсотковим покриттям території області затвердять остаточно та передадуть до відповідного міністерства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через те, що Карлійчук категорично не погоджується на центр району у Вижниці, а Путила хоче зберегти свій, Київ може замість трьох взагалі залишити на Буковині тільки два райони

Проблеми перспективного плану ОТГ

Представники регіональної влади, громадських організацій та керівники ОТГ Чернівецької області обговорили поточний стан впровадження реформи децентралізації в регіоні та розробили пропозиції щодо подальших кроків для її успішного завершення.

Круглий стіл «Децентралізація: які кроки необхідно зробити для завершення реформи місцевого самоврядування» відбувся за ініціативи Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».

«Зараз триває продовження реформи децентралізації і ми вже маємо йти до якогось певного її завершення. Тому на рівні області нині існує два основних завдання. Перше – потрібно завершити формування перспективного плану ОТГ. Адже саме на основі плану буде формуватися базовий рівень територіальних громад. І у нас зараз залишається ще ряд неузгоджених позицій в окремих районах, за якими потрібно якомога швидше дійти консенсусу. Необхідно подати на узгодження спочатку обласної ради, а потім й уряду збалансований перспективний план, який би відповідав затвердженій методиці. Адже якщо ми не дійдемо згоди на рівні області, цілком імовірно, що це питання за нас вирішать на центральному рівні, вже без консультування з органами місцевої влади», – пояснює присутнім на засіданні радник з питань децентралізації Чернівецького ЦРМС Тарас Прокоп.

Він розповів, що в обласній адміністрації підготували попередній проєкт перспективного плану та подали його на колегію облради. Щоправда, колегія депутатів відхилила цей проєкт та не внесла його у порядок денний останньої сесії. Тому фахівці з децентралізації разом з представниками обласної адміністрації, обласної ради та керівниками громад продовжують роботу над узгодженим варіантом перспективного плану ОТГ Чернівецької області.

«Ми очікуємо, що до кінця вересня – початку жовтня остаточний варіант перспективного плану буде поданий обласною адміністрацією на схвалення облради. Звичайно, ми прогнозуємо, що точитимуться немалі дискусії. Але часу в нас не так багато. Нещодавно в ефірі одного з телеканалів новий міністр розвитку громад та територій Олена Бабак підтвердила курс на продовження реформи децентралізації, перехід та зміщення акцентів від добровільності до спроможності громад та подальше адміністративне об’єднання громад. Крім того, вона зазначила, що саме якість життя людей та якість надання послуг для мешканців має бути пріоритетними у всіх цих процесах», – каже директорка Чернівецького ЦРМС Тетяна Татарчук.

Також фахівці Центру розповіли присутнім, чому громадам важливо об’єднатися саме цього року, а не чекати урядового рішення про об’єднання у 2020-му.

«Ті, хто утворить громаду добровільно до кінця року, повинні отримати від уряду додаткові фінансові переваги, в тому числі й інфраструктурні субвенції, ПДФО та інші мотиваційні фактори. Після 2020 року, коли відбудеться адміністративний етап об'єднання, громади уже не матимуть таких фінансових преференцій від уряду. Які саме джерела наповнення місцевих бюджетів залишать на місцях, теж доки точно невідомо», – зауважує Татарчук.

Віталій Олійник, Чернівці

Фото автора

Джерело: https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/2783603-decentralizacia-na-bukovini-svitlo-v-kinci-tunelu-ci-gluhij-kut.html

1