У місці, де формуються суспільні стереотипи презентували настанови

У місці, де формуються суспільні стереотипи презентували настанови

02.11.2011, 21:06

"Від духовності Знань – до духовності Віри" під таким гаслом Буковинська партнерська агенція та мeдіа-клуб «Незалежний сектор» провели презента­цію збірки лірико-філософських оповідань «Так говорив вуйко Дезьо» чернівецького письменника-блогера, експерта-аналітика Валентина Ткача. Презентація книги, виданої у видавничому домі «Букрек», в яку увійшло понад 30 оповідань, відбу­лася в салоні чернівецького тролей­буса, що проїхав по четвертому маршруту від Чернівецького наці­онального університету імені Юрія Федьковича до кінцевої зупинки. Неподалік неї, до слова, розташований чоловічий монастир. Такий формат презентації, вочевидь, було застосовано вперше в Україні.

За час перебування на маршруті журналісти і шанувальники творчості літератора мали змогу вислухати думку автора про кни­гу, поцікавитися історією її створення. За словами організаторів, тролейбус на сьогодні є чи не найдемократичнішим видом громадського транспорту, одним з найбільш знакових майданчиків активних суспільних комунікацій. Валентин Ткач, зокрема, сказав: «Базар, магазин, черга, громадський транс­порт – це місця соціалізації особи. Книга «Так говорив вуйко Дезьо» – це збірка оповідань-настанов. І ми хотіли, щоб саме в тролейбусі – місці, де формуються суспільні стереотипи, – відбулась презентація цих настанов. Ми хочемо не стільки змінити стереотипи суспільства, скільки повернутися до втрачених або забутих фундаменальних природних ко­дів людини: Віри, Добра і Любові».

Під час цікавого спілкування в «літературному тролейбусі» точилася розмова про одвічні теми нашого буття, світобачення автора і розуміння ним кризових явищ у суспільстві споживання, руйнацію стереотипів і пошук гармонії міжлюдських взаємин, буденне і вічне, духовність і доцільність. Допомогти ближньому віднайти і розпізнати своє призначення є, мабуть, чи не головним успіхом людини – своєрідною квінтесенцією настанов головного героя книги вуйка Дезя. На запитання, чому головним героєм своїх оповідань автор зробив карпатського горянина, а не жителя рівнинної місцевості Буковини, автор відповів, що, на його думку, «саме гірська місцевість, незалежно від її розташування – в Карпатах, Андах, Альпах, на Кавказі, зберігає у своїх надрах фундаментальність тисячолітніх природних кодів людства, не замулених надбаннями сучасного суспільства. Тому його горяни чисті і праведні, як природа, що їх оточує, а їхні думки відверті та безпосередні.

На кінцевій зупинці літературної подорожі письменник офірував учасникам презентації свого «вуйка Дезя», наго­лосивши при цьому, що хтось вважає його героя Мольфаром, хтось – Міфом, хтось – містичним духом Перевалу, де він беззмінно живе все своє довге життя. Але правда ще цікавіша... Описаний ним Карпатський Перевал – це таємниче, знакове місце. Тому, коли йому потрібна порада, коли мелодійні потоки та бетон міста сіють безлад у душі, він приїздить сюди, і вуйко Дезьо розраджує і повчає його, як малу дитину, відповідаючи на чис­ленні запитання про сучасне життя. Здається, з висоти Перевалу і чистоти тутешнього повітря він бачить, розуміє, відчуває все гостро і чітко: наш збитий шлях, наш потаємний сум, біль нашої цивілізації. Тому неможливо було не записати його мудрі розду­ми і не написати книгу, завдяки якій з вуйком Дезьом познайомиться широкий загал читачів України».

Григорій ЗАСЛАВЕЦЬ